ohrev TUV - kurenari24.sk | kúrenári - vodári - plynári

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

ohrev TUV

voda

Spôsoby ohrevu TUV (teplá úžitková voda) môžeme rozdeliť na dva spôsoby:

1)  prietokový spôsob ohrevu –  považujú sa za veľmi efektívne, pretože sa v nich ohreje len také množstvo vody, ktoré sa následne zužitkuje. Nedochádza tu k tepelným stratám počas uskladnenia. Prietokové ohrievače sa zapínajú otočením vodovodného kohútika, kedy sa začne ohrievať pretekajúca voda.

Na prítok vody netreba dlho čakať, pretože prietokové ohrievače sa montujú priamo na miesto odberu. Na výber máte buďto plynový, alebo elektrický ohrievač ani jeden z nich nezaberie veľa miesta.

Hodia sa však skôr do menších domácností, kde nedochádza k odberu na dvoch, alebo viacerých miestach. Výhodou je neobmedzené množstvo teplej vody, nevýhodou je zníženie prietoku, alebo teploty v čase odberu TÚV na viacerých miestach (vaňa + drez + sprcha atď.)


Nepriamo ohrievaných zásobníkov máme niekoľko druhov: väčšinou ich delíme podľa umiestnenia a rozmerov.


  • zostava kotla a zásobníka stojaceho pod kotlom (zásoba 100-160 l)

  • zostava kotla a zásobníka zaveseného vedľa kotla v rovnakom dizajne (zásoba 60-80l)

  • vstavaný zásobník priamo v kotli (zásoba 20-80l)
2)  zásobníkový spôsob ohrevu - teplá voda sa pripravuje v zásobníku.

Sú vhodné pre väčšie domácnosti, umožňujú teplou vodou zásobovať väčšie množstvo odberných miest a na jedenkrát dokážu pokryť aj jej vysokú spotrebu. Ak sa zo zásobníka vypustí časť teplej vody, alebo ak poklesne jej teplota, voda sa opätovne dohreje pri malej spotrebe energie.

Teplota vody v zásobníku by mala byť v rozmedzí od 55 do 60 stupňov Celzia. Vyššia teplota spôsobuje usádzanie vodného kameňa, pri nižšej teplote zas môžu bujnieť nežiaduce baktérie.

zásobníkové ohrievače delíme na:
a)    priamo ohrievaný zásobníkový odber   - príprava ohriatej vody je nezávislá od vykurovania, kde lacnejším riešením je akumulačný elektrický zásobník. Ten používa na ohrievanie vody lacnejší nočný prúd.

b)   nepriamo ohrievané  - tie zas fungujú tak, že voda si teplo odoberá z výmenníka tepla v tvare špirály, ktorý je umiestnený v spodnej časti zásobníka. Je to lacné riešenie počas vykurovacej sezóny, nie však v letných mesiacoch.

Kotol sa totiž stále vypína a zapína, čo môže spôsobiť jeho rýchle opotrebovanie. Nevýhodou je aj to, že po zapnutí ohrevu sa musí dlho čakať, kým sa voda ohreje na požadovanú teplotu. Aj napriek tomu tieto zásobníky v spojení s plynovým kotlom patria medzi najpoužívanejšie.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky PageRank ikona zdarma