viete že .. - kurenari24.sk | kúrenári - vodári - plynári

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

viete že ..Radiátor

Stáva sa vám, že máte radiátor vo vrchnej časti studený? Žblnkoce? Tak sa vám vnútri nazbieral vzduch. Následok: horúca voda nemôže cirkulovať a radiátor nie je celý horúci. Treba ho odvzdušniť. Zbytočný vzduch vypustíte pootočením ventilu špeciálnym kľúčom. Len čo začne z ventilu vytekať prúd vody, ventil opäť uzavrite. Pre prípad, ak by vytekala voda, dbajte na to, aby bola k dispozícii celý čas počas odvzdušňovania nejaká nádoba. Aby radiátory vykurovali naplno, nesmú byť zakryté nábytkom alebo závesmi.


Zvlhčovač vzduchu

Čím je vzduch v miestnosti vlhší, tým lepšie a teplejšie vnímate teplotu vzduchu. Najlepšia je 60-percentná vlhkosť vzduchu. Tú dosiahnete napríklad elektrickým zvlhčovačom vzduchu. Ak ste predtým mali 30- až 40-percentnú vlhkosť, môžete teraz teplotu znížiť o 2 stupne bez toho, aby ste sa cítili nepohodlne. Vlhkosť vzduchu zmeriate vlhkomerom, ktorý postavíte do izby.


Rastliny

Okrem toho, že samy osebe vyzerajú dobre a prospievajú zdraviu, tiež vám istým spôsobom môžu pomôcť ušetriť náklady – rastliny zvyšujú vlhkosť vzduchu. Najviac odporúčané sú: zelenec chochlatý, lipka africká (alebo aj niekedy nazývaná izbová), šachor papyrusový a šachor striedavolistý.


Stop prievanu

Cez škáry pod dverami vám uniká veľa tepla, a to stojí peniaze. Praktická pomoc: zábrana proti prievanu, či už vo forme špeciálneho tesnenia z umelej hmoty, ktoré sa dáva pod dvere, alebo prípadne aspoň dlhé plyšové zvieratko (väčšinou práve vyrobené na tento účel, napríklad vo forme hada), ktoré sa kladie k prahu, prípadne k oknám na parapet, ak máte prievan aj tam.

Správna teplota

Pozrite si našu tabuľku a porovnajte s teplotou vo vašom byte/ dome. Ak je teplota u vás niekde vyššia, znížte ju na odporúčanú teplotu. Totiž aj jeden stupeň vám dokáže ušetriť 6 percent energie.

Detská izba: 19 stupňov

Kúpeľňa: 22 stupňov

Spálňa: 18 stupňo
v (ak spávate zakrytí)
Obývačka: 22 až 24 stupňov

Kuchyňa: 19 až 20 stupňov

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky PageRank ikona zdarma