rozvody plynu - kurenari24.sk | kúrenári - vodári - plynári

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

rozvody plynu

plyn

ROZVODY PLYNU


Bytové rozvody plynu (rozvody v bytoch) dnes vykonávame najčastejšie v meďených rúrkach spájané lisovaním, používame hydraulické lisovacie kliešte, kde je vždy zaručený rovnaký tlak vyvinutý na tvarovku (na rozdiel od pneumatických) v mieste o-krúžku, tým je zaručená tesnosť spoja. Ďalej spájame meďené potrubia pomocou tvrdého spájkovania. Pre rozvod plynu sa používa spájka s obsahom striebra.

Domové plynovody (rozvody v bytových domoch - stúpačky apod) montujeme prevažne v oceľových rúrkach spájané zváraním a to z dôvodu väčšej odolnosti proti "vonkajším vplyvom" cena materiálu je síce nižšia ale spájanie pomocou zvárania je nákladné a priestorovo náročné (horľavé veci, elektrika -- všetko musí byť z dosahu), ďalej je potrebné oceľovú rúru povrchovo ošetriť, (u medených trubiek je naopak nižšia cena za montáž a drahšia trubka).


Pre rozvod plynu v krajine sa používa plastová rúrka v kole (hadica) min. 1m pred budovou musí byť v krajine prechod z plasu na izolovanú oceľovú trubku (Bralen) pomocou mechanickej spojky a následnej izolácie.

Plynovod všeobecne možno zasekať pod omietku (oceľ aj meď). Pod omietkou nesmie byť rozoberateľný spoj, pri vedení plynovodu pod omietkou v medených rúrkach, používame izoláciu a pozinkovanú chráničku proti prevŕtaniu.  Plynovod nesmie byť vedený v podlahe.
Po montáži plynovodu dlhšie ako 3m sa vykoná tlaková skúška plynovodu. Po každom zásahu na plynovod kontrolujeme po sebe prácu pomocou detektora plynu. V prípade novej inštalácie (nie plyn) vždy vykonávame tlakovú skúšku plynovodu vzduchom pomocou U-metra.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky PageRank ikona zdarma