regulácia - kurenari24.sk | kúrenári - vodári - plynári

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

regulácia

kúrenie

REGULÁCIA


Ak kotol je srdce systému, potom regulácia je mozog. Vykurovací systém treba regulovať, prináša to podstatné úspory na spotrebe, kotol by mal zabezpečiť teplotu cca 21-23 C v čase keď som doma a nenechať klesnúť teplotu pod cca 18-19 C v noci a keď nie som doma. Ak odchádzam na dlhšiu dobu, môže systém udržiavať na nezamŕzajúcej teplote cca 7 C.

 

Spôsoby regulácie:


--           Ekvitermická regulácia
- umiestnenie snímača vonku na fasáde, kde na regulátore (v kotli, alebo samostatná škatuľka) nastavujete pomer vonkajšej teploty a teploty vykurovacej vody. Táto regulácia sa väčšinou inštaluje priamo do kotla, existujú aj samostatné ekvitermické regulácie. Výhodou je rýchlejšia reakcia na ochladenie vonku a nemusíte mať jednu - referenčná miestnosť, podľa ktorej kúri celý systém (dvojgeneračný domček). V prechodných obdobiach (jar, jeseň) má táto regulácia trochu nevýhodu, vylezie slniečko a kotol vypne (vonku teplota stúpne cca 10 -15 C) a v miestnostiach sa ochladí, musíte posunúť bod vykurovacej krivky, aby ste donútili kotol zakúriť, nevýhodou teda je zložitejšia obsluha. Dnes už existujú ekvitermne regulátory, ktoré tieto zložité nastavenia riešia za Vás jednoduchším ovládaním.

--           Priestorová regulácia
- umiestnenie vnútorného čidla v miestnosti, kde priamo nastavujete, akú teplotu chcete mať v danej miestnosti. Priestorové termostaty sú vybavené digitálnym programátorom, kde nastavujete, akú teplotu požadujete a v akom čase ju požadujete. Programátory sú denné aj týždenné, existujú aj termostaty bezdrôtové (nie je potrebné viesť od kotla k termostatu žiadny kábel). Výhoda tejto regulácie je veľmi jednoduchá obsluha aj montáž.

--           Termostatické hlavice
- hlavice by mali byť súčasťou každého vykurovacieho systému teda v kombinácii ako s ekvitermickou tak aj s priestorovou reguláciou. Osádzajú sa priamo na vyhrievacie telesá, kde každá hlavica má svoje teplotné čidlo, ktoré reaguje na ochladzovanie a otepľovanie a škrtí alebo otvára ventil (nemusíte k radiátoru chodiť a pri zmenách teplôt meniť nastavenia ventilu) a regulujete každú miestnosť samostatne, hlavice dokáže len přiškrtit prietok teplej vody telesom a tým znížiť teplotu v miestnosti, pridať bohužiaľ nedokáže (viac ako je v referenčnej miestnosti) az toho vyplýva, že priestorový termostat by sme mali umiestňovať do nejobývanější alebo najchladnejšej miestnosti a ostatné miestnosti škrtiť termostatickými hlavicami.


Termostatické hlavice existujú aj elektronicky ovládané, pre tieto hlavice sú potrebné ďalšie elektro rozvody ku každému telesu (dnes už existujú aj bezdrôtové technológie - zatiaľ cenovo veľmi drahé). Výhodou je regulácia presné teploty v každej miestnosti pomocou počítača kde záleží už len na programe v počítači, čo všetko si môžete nastaviť.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky PageRank ikona zdarma