podlahové kúrenie - kurenari24.sk | kúrenári - vodári - plynári

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

podlahové kúrenie

kúrenie

PODLAHOVÉ KÚRENIE


Podlahové vykurovanie má svoje pre aj proti, všeobecne odporúčame kombinovať podlahové a radiátorové vykurovanie. Vhodné je najmä v kúpeľniach, chodbách, kuchyniach, a priestoroch kde je problém s umiestnením radiátora. Nevýhodou je dlhá doba náhrevu, zotrvačnosť a veľké množstvo vody, preto je vhodné kombinovať podlahové vykurovanie s radiátormi, ktoré naopak veľmi rýchlo reagujú na zapnutie zdroja.

Podlahový rozvod pracuje v nižšom tepelnom spáde (cca 40/30) ako radiátorový okruh, z týchto dôvodov je pri
kombinácii vždy potrebné riešiť miešanie, alebo termoreguláciu podlahového rozvodu. U väčších plôch sa osádzajú rozdeľovače, do ktorého sú jednotlivé slučky zapojené a u rozdeľovača je nainštalovaná zmiešavacia sada s čerpadlom, ktorá má na starosti udržiavanie nižšiej teploty pre podlahový okruh. Pre menšie plochy (kúpeľňa, WC) a pre menšie množstvo slučiek (do 3 slučiek) možno použiť len termoregulačný ventil, cez ktorý sa slučka zapojí na radiátorový okruh a ventil kontroluje teplotu v podlahovej slučke na nižšej teplote.

Pre celý podlahový systém je vhodné použiť kotol kondenzačný, pretože pracuje v nízkom tepelnom spáde, čo vyhovuje i podlahovému vykurovaniu.
  

Princíp montáže je prakticky vždy rovnaký (u všetkých značiek) najprv sa musí vyrovnať podlahový povrch (najlepšie plným podlahovým polystyrénom) do optimálnej výšky. Následne sa položí systémová doska s výstupkami (u systému Gabotherm je systémová doska potiahnutá čiernou fóliou, ktorá je oveľa odolnejšia proti mechanickému poškodeniu a navyše slúži aj ako zvuková a hydroizolácia. Navyše sa dosky skladajú cez seba - "viažu sa") a nakoniec sa rozvinie do systémovej dosky zrolovaná plastová rúrka (až 300m v kuse) a zapojí sa do rozdeľovača. Pred betonážou je potreba po obvode jednotlivých slučiek nainštalovať dilatačný pás a v prípade že sa neuplatňuje špeciálny betón pre podlahové vykurovanie (anhydrid) musí sa do betónu pridať zmäkčovadlo, ktoré umožní betónu tepelnú rozťažnosť - pri nahrievaní a ochladzovaní kúrenia v podlahe. Na záver už len betonáž a podlahová krytina, kde dnes už neplatí skoro žiadne obmedzenie v materiáloch, ktoré možno na podlahové kúrenie použiť.

Prvý náhrev podlahového kúrenia MUSÍ nastať postupne. Začíname na 25 C a každý deň sa
pridáva cca 5 C až do cca 40 C.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky PageRank ikona zdarma