kotly - kurenari24.sk | kúrenári - vodári - plynári

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

kotly

kúrenie

Kotol


kotol je srdce celého systému. Existujú v širokej škále kvality a vybavenia, všeobecne odporúčame kotly strednej triedy, kde kvalita spracovania a použité technológie sú na vysokej úrovni, a cena sa pohybuje okolo 900 - až 1.100,-
bez DPH. Funkcia ako je elektronické zapaľovanie, modulácia výkonu (plynulá regulácia výkonu) a autodiagnostika (kotol sám vyhodnocuje poruchu) by u nového kotla mal byť štandardom.

Kondenzačný kotol
pracuje na princípe využitia teploty spalín, kde pri teplote cca 55 C dochádza ku kondenzácii spalín, ktoré ďalej odovzdávajú teplo vykurovacej vode. Výrobcovia určujú v technických podkladoch účinnosť cca 106-109% - čo je čistá teória, ale v praxi majú kondenzačné kotly výrazne vyššiu účinnosť ako klasické atmosferické kotly.
Dnes sa ich cena pohybuje o cca 400-1000 € viac s tým, že je potreba pripísať ešte nejaké navýšenie na vykurovacie telesá, ktoré by pri použití kondenzačného kotla mali byť väčšie o cca 20%, pretože kondenzačný kotol pracuje optimálne v tepelnom spáde 55 / 45 (vykurovacia voda / vratná voda) klasický kotol sa dnes projektuje na 75/60 predtým dokonca na 90/70 tzn., že radiátor rozpálený na 70 C vyhreje viac, než keď hreje na cca 45 C, preto musí byť väčšia, aby vyhral rovnakú miestnosť.

Značku kotla by ste si mali potvrdiť z viacerých zdrojov, závisí na skúsenostiach z prevádzky, každý človek má iné nároky a od vykurovania očakáva diferencovanejší komfort.

Výkon kotla je daný tepelnými stratami vykurovaného priestoru, v prípade kombinovaného kotla (kotol kúri aj ohrieva úžitkovú vodu) je výkon pre ohrev TÚV (teplá úžitková voda) prietokovým spôsobom potreba min. 20kW (lepšie 24kW) a taký výkon stačí na vykúrenie rodinného domčeka.

   

Ďalšími aspektami pre výber kotla sú:


I) Rozmery

- Kotly sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, ak je málo miesta môže aj rozmer hrať dôležitú úlohu. V prípade zostavy kotla a zásobníka existujú varianty pod sebou tzn. závesný kotol + zásobník stojaci na zemi (stacionárne), alebo kotol aj zásobník závesný vedľa kotla v rovnakom dizajne a samozrejme i vstavaný zásobník vnútri jedného plášťa - väčšia šírka alebo hĺbka.


II) Umiestnenie


- Kotly je možné umiestniť do rôznych výklenkov a komôr, existujú aj kotly zabudovateľné do steny. U rodinných domov býva samostatná technická miestnosť, kde je možné použiť aj stacionárne kotle (liatinový výmenník - dlhšia životnosť) ale aj ľahšie umiestnime zostavu kotol + zásobník.
V bytoch je častejšie používaný kombinovaný kotol a umiestnenie odporúčame čo najbližšie k odberným miestam TÚV tzn. v kúpeľni.

   

Pri umiestnení nad vaňou, musí kotol spĺňať elektrické krytie IP X5D - odolnosť proti striekajúcej vode.
    
Pri umiestnení kotla typu B (kotol spaľuje vzduch z miestnosti a vyfukuje spaliny do komína) je VŽDY nutné riešiť dostatočnú dodávku vzduchu pri spaľovaní - vetracie otvory, alebo mriežky medzi jednotlivými miestnosťami. U kotla typu C (kotol spaľuje vzduch aj vyfukuje spaliny z vonkajšieho priestoru) nie je potreba riešiť dodávku vzduchu pre kotol do miestnosti kde je umiestnený (je riešené odkouřením spolu s výfukom) tzn., Môžeme kotol "zavrieť do skrine"

Kotol je potreba servisovať, preto nie je vhodné ho umiestňovať niekam ku stropu, alebo na zle prístupné miesta. Kotol má svoje ovládanie (väčšinou na spodnej hrane kotla) toto by malo byť umiestnené vo výške očí.III) Spôsob oddymenia


- U komínovej verzii (spotrebič typu B) je potreba vyvložkovat komín nerezovou vložkou a zabezpečiť dostatok vzduchu pre kotol (nasáva vzduch z miestnosti kde je umiestnený a spaliny prirodzeným ťahom komína odvádza nad strechu. Priemer komína závisí od výkonu kotla (24kW - priemer 130mm) minimálna výška komína je cca 4-5m.

- Druhá možnosť je prevedenie TURBO (spotrebič typu C) - kotol s uzavretou spaľovacou komorou tzn. je potrebná zostava oddymenia od výrobcu väčšinou sú to koaxiálne rúrky priemeru 60/100 alebo 80/125 (trubka v trubke kde je vnútorný priemer pre výfuk spalín 60 alebo 80 a mezikružím si nasáva čerstvý vzduch na spaľovanie).
Existuje aj oddelené oddymenie kedy z kotla vedú dve rúrky o priemere 80mm a jednou trubkou si nasáva vzduch a druhou rúrkou sa vyfukujú spaliny. U prevedení TURBO je výfuk realizovaný za pomoci ventilátora. U koaxiálneho oddymenia je maximálna dĺžka oddymenia 4-6m (u priemeru 80/125 10-cca 17m) a u oddeleného oddymenia až niekoľko desiatok metrov (závisí na výrobcovi).

Od polovice roku 2008 nadobudla účinnosť nová vyhláška upravujúca používanie turbo oddymenia. Úprava spočíva v tom, že je obmedzený výkon do 14kW !! pre vyústenie vodorovne do obvodovej steny.

Vykonávame tiež servis, záručný aj pozáručný už 10 rokov a postupne u viac než 12 značiek (Junkers, Vaillant, Baxi, Protherm ...) z čoho vyplýva určitá skúsenosť a možnosť porovnania

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky PageRank ikona zdarma